Научна конференция „Приложение на математиката, статистиката и информационните технологии за моделиране на икономически и бизнес процеси“
Национална научна конференция „Приложение на математиката, статистиката и информационните технологии за моделиране на икономически и бизнес процеси“, организирана от катедра „Математика“, се проведе в университета. При откриването на форума в голямата конферентна зала присъстваха проф. д-р Валентин Гоев, зам.-ректор по научноизследователската дейност, проф. д-р Веселка Павлова, зам.-ректор по обучението в ОКС „магистър“, дистанционно и продължаващо обучение, ръководител на катедра „Статистика и иконометрия“, проф. д-р Камелия Стефанова, декан на факултет „Приложна информатика и статистика“, проф. д.м.н. Николай Божинов, ръководител на катедра „Математика“, проф. д.ик.н. Валентин Кисимов, директор на Центъра за компютърни иновативни системи, член на програмния комитет на конференцията. Модератор на форума бе доц. д-р Мая Микренска, научен секретар на катедра „Математика“.
Проф. Камелия Стефанова, доц. Мая Микренска, проф. Валентин Гоев, проф. Веселка Павлова, проф. Николай Божинов, проф. Валентин Кисимов (отляво надясно) |
От името на ректора на университета проф. д.ик.н. Стати Статев участниците в конференцията приветства проф. Валентин Гоев. Той изтъкна, че през последните четири години форумът се налага като ежегоден и с открояваща се научна проблематика. Проф. Гоев посочи, че в тазгодишното издание със свои анализи по актуални теми се представят 34-ма учени и специалисти от УНСС, СУ „Св. Климент Охридски“, БАН, НСИ, БНБ, ПУ „Паисий Хилендарски“ и др. Той акцентира върху спецификата на форума: специалната сесия за студенти и докторанти „Актуални проблеми на науката, образованието и реализацията в областта на приложната математика, статистика и информатика“.
В голямата конферентна зала |
Това е поредният успешен проект на факултет „Приложна информатика и статистика“, изтъкна проф. д-р Веселка Павлова. Тя отбеляза, че в работата на конференцията активно участие взимат млади учени, които могат да изложат и защитят своите идеи по актуални проблеми, а факултетът винаги е подпомагал научното израстване на своите възпитаници.
Творческото решаване на реални проблеми трябва да бъде ясно очертано, а математиката и информатиката ще помогнат за точния анализ, отбеляза проф. д-р Камелия Стефанова.
Успешна работа на форума пожела и проф. д.м.н. Николай Божинов.
Участници във форума |
Участниците в конференцията бяха приветствани и от името на акад. Петър Кендеров, председател на УС на Съюза на математиците в България. Приветствия бяха поднесени и от Финансово-счетоводния факултет, СУ „Св. Климент Охридски“, от името на проф. Николай Витанов, зам.-изпълнителен директор и директор по науката и бизнеса в Института по механика на БАН и др.
Работата на конференцията бе организирана в четири сесии в тематичните направления математика, информационни технологии, статистика, както и специалната сесия за студенти и докторанти. Изнесени бяха 29 доклада, свързани със сложните модели на риск и вероятност за фалит, методите на реинженеринг на бизнес процеси, специфичните особености в структурата на данните в счетоводните системи на бюджетни предприятия, стохастични подходи за прогнозиране на демографските процеси и др.