Наши студенти се класираха в стипендиантската програма в сектор „Енергетика“ на SUNOTEC
На официална церемония бяха отличени трима наши студенти, които се класираха в стипендиантската програма на SUNOTEC, като показаха потенциала си в сектор „Енергетика“.
Водещата европейска инженерингова компания в изграждането и управлението на фотоволтаични проекти SUNOTEC стартира стипендиантска програма в УНСС, с която подкрепя студенти с доказан интерес и потенциал в областта на зелената енергетика. Стипендията на SUNOTEC е еднократна, в размер на 2000 лв., като всяка година подпомага развитието на млади специалисти, които да допринасят със знанията си за енергийната трансформация.
Комисията по подбора беше ръководена от доц. д-р Владимир Зиновиев, директор на Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура към УНСС. Комисията отчита не само разработката на есетата по актуални за зелената енергетика теми, но и цялостното представяне на студентите в аудиторна и извънаудиторна среда.
„SUNOTEC си сътрудничи активно с експертите на Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура на УНСС при разработването и реализацията на редица инициативи в регионален мащаб. Като водеща компания в сектора, SUNOTEC осъзнава значението на корпоративната наука и потенциала, който носи в средно- и дългосрочен план. Със стипендиите искаме да насърчим студентите да инвестират повече време и усилия за повишаване на знанията и уменията си, да пътуват, да търсят ментори и възможности за кариерна реализация в сектора. Стипендиантите ни са амбициозни, търсещи и интелигентни. Пожелавам им да запазят тези свои качества и занапред“, каза по време на официалната церемония по връчване на сертификатите Калоян Величков, основател и главен изпълнителен директор на компанията. Той връчи и сертификатите на тримата отличени студенти.
Калоян Тодоров, 3 курс, бакалавър, „Икономика на транспорта и енергетиката“, спечели с есе на тема
„Перспективи за развитие на електроенергийния сектор в България в условията на декарбонизация“.
Ирина Капизийна, 4 курс, бакалавър, „Икономика на транспорта и енергетиката“, се представи отлично с есе на тема
„Икономически ползи от прилагането на иновация в електроенергийния сектор“.
Мария Трайкова, 1 курс, магистър, „Право“, разработи успешно есе на тема
„Правни норми за изграждане на батерийни съоръжения за съхранение на електроенергия от възобновяеми енергийни източници – ВЕИ“.
„Представянето на Калоян, Ирина и Мария е най-доброто доказателство за експертизата, която УНСС изгражда и бъдещето на българската енергетика, което тези млади хора ще създават. Вярвам, че възпитаниците на нашия университет все повече ще избират кариерна ориентация в сектора и ще се превръщат в неговия най-ценен актив“, обобщи в края на официалната част доц. д-р Владимир Зиновиев (на снимката долу вдясно).
SUNOTEC е глобален доставчик на интегрирани соларни решения, съобразени с уникалните изисквания на клиентите във всяка точка на света. Най-голямата компания в сектора на строителството на фотоволтаични централи в България и Европа за 2023 г., SUNOTEC има повече от 630 изградени соларни електроцентрали в Европа, Африка, Близкия изток и Австралия с общ капацитет над 10 гигавата, екип от повече от 2000 души в централния офис в София и в офиса в Мюнхен, Германия, разполага с втория най-голям собствен подвижен състав строителна техника в Европа и със силни инвестиционни възможности. SUNOTEC е изградила фирмена култура и надеждна екосистема от сътрудничества в цял свят, чиято крайна цел е постигане на въглеродна неутралност по устойчив, печеливш и подчертано хуманен начин.