Катедра „Медии и обществени комуникации“ празнува 20 години от създаването на специалност „Медии и журналистика“
С тържествено събитие в Голяма конферентна зала катедра „Медии и обществени комуникации“ на УНСС отбеляза 20 години от създаването на специалност „Медии и журналистика“.
„Чак ми се струва невероятно, че отбелязваме 20 години на специалност „Медии и журналистика“, обърна се към аудиторията доц. д-р Светла Цанкова, зам.-декан по учебната работа на факултет „Икономика на инфраструктурата“ и преподавател в катедрата при откриването на събитието.
Тя се върна назад в годините, в горещия юли на 2004 г., когато е проведен първият кандидатстудентски изпит за прием в специалността и отправи благодарност към представителите на онзи първи випуск, част от които днес бяха в залата, за доверието, което са оказали на своите преподаватели преди 20 години, за да се утвърди специалността „Медии и журналистика“ както в рамките на УНСС, така и в националното образователно пространство.
Тя показа и първия брой на вестник „Икономист“, дело на първия випуск, като посочи, че към днешна дата студентите от специалността са приготвили 131 броя на студентския вестник.
Доц. д-р Янко Христозов, зам.-ректор по международната дейност, приветства присъстващите от името на ректора на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и прочете поздравителен адрес. „От името на академичното ръководство на УНСС и лично от мое име приемете най-сърдечни поздрави по случай отбелязването на 20-годишнината на специалност „Медии и журналистика“ в УНСС. За тези години развихте специалността и обучихте десетки студенти, които сега са сред известните имена на българската журналистика и сред ценените ПР специалисти“, се казва в поздравителния адрес. „За УНСС е чест, че специалността „Медии и журналистика“ се утвърди като уважавана и авторитетна специалност в журналистическите среди в страната и спомага за високите резултати, които катедра „Медии и обществени комуникации“ постига. Фактът, че през ноември 2022 г. Катедрата беше одобрена за катедра на ЮНЕСКО по медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие, е едно неоспоримо доказателство, че работите професионално и на национално ниво, и според международните стандарти. Това е признание както за усилията на Катедрата, така и за УНСС като университет. Поздравявам целия екип не само за активната образователна дейност, но и за научната и издателската работа“, подчертава проф. д-р Димитър Димитров и пожелава на екипа на катедра „Медии и обществени комуникации” да продължават на творят и да възпитават честни и компетентни медийни специалисти.
По повод 20 години от създаването на специалност „Медии и журналистика“ доц. д-р Янко Христозов връчи от името на ректора проф. д-р Димитър Димитров възпоменателен медал „Проф. Стефан Бобчев – основател и първи ректор на УНСС“ на доц. д-р Стела Ангова, в.и.д. ръководител на катедра „Медии и обществени комуникации“. Ректорът награждава катедрата за утвърждаване доброто име и авторитет на Университета за национално и световно стопанство като катедра на ЮНЕСКО по „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“ и за цялостен принос към комуникационната наука и медиязнанието.
„Винаги е приятно, когато на подобни събития се срещаме с възпитаниците на нашия университет, които са се доказали, които вече са отговорни журналисти, ПР специалисти, доказали се в една много важна и отговорна сфера. Надявам се, че това честване, което съвпадна и с шестото по ред издание на „Университетската седмица на книгата“ в нашия университет, е добър повод да се отбележи, че българската журналистика, чийто представители сте вие, трябва да бъде флагман на отговорното отразяване на събитията, но и на диалога и представянето на общественото мнение по всички важни социалнозначими теми“, каза проф. д-р Матилда Александрова-Бошнакова, зам.-ректор по учебната дейност.
Доц. д-р Светла Цанкова прочете поздравителен адрес от декана на факултет „Икономика на инфраструктурата“ доц. д-р Силвия Терезова и предостави думата за приветствие на проф. д-р Христина Николова, зам.-декан по научноизследователската дейност на Факултета.
„За мен е чест и удоволствие да ви поздравя по случай 20-годишнината от създаването на специалност „Медии и журналистика“ в УНСС. Това е важен момент както за катедра „Медии и обществени комуникации", така и за факултет „Икономика на инфраструктурата“, част от който е катедрата“, каза проф. д-р Христина Николова и изтъкна: „Особено значимо е признанието, което катедра „Медии и обществени комуникации“ получи през 2022 г., когато бе удостоена със статута катедра на ЮНЕСКО по „Медийна и информационна грамотност и културни политики за устойчиво развитие“. Това признание е още едно доказателство за високото ниво на образованието и научната работа, които предлагат преподавателите от катедрата, както и за нейния принос към глобалните усилия за медийна грамотност и устойчиво развитие“.
Доайенът на катедра „Медии и обществени комуникации“ и неин дългогодишен ръководител проф. д-р Петко Тодоров, който е основател на професионално направление „Медии и комуникации“ в УНСС, припомни някои съществени моменти от развитието на катедрата и подчерта: „На фасадата на университета дълго време стоеше един надпис, представящ разчитане на абревиатурата УНСС, и той беше „Утре Наш Става Светът“. Автор на този надпис беше мой студент от катедрата, който го беше написал в своя курсова работа. Пожелавам ви го и на вас – светът да стане ваш и да се чуват имената на нашите възпитаници“.
„Днес си дадох сметка колко много са 20 години и колко сме пораснали ние като катедра. Смятам, че за това време успяхме да заемем своето достойно място в университета и всички колеги от УНСС, от другите професионални направления и специалности, видяха, че ние с огромно желание работим за доброто име на нашия университет и ще продължим да го правим. Радващо е, че интересът към специалностите на катедра „Медии и обществени комуникации“ продължава, тази година при държавна поръчка 56 бройки, ние имаме приети 180 студенти. Благодаря на колегите, че оценяват високо нашата работа като катедра на ЮНЕСКО, всъщност това беше нашият устойчив ангажимент и извън университета по важна за нашето общество тема, който ние поехме и свършихме доста работа, но предстоят още много неща, които трябва да свършим в тази посока“, каза доц. д-р Стела Ангова, в.и.д. ръководител на катедра „Медии и обществени комуникации“.
Доц. д-р Мария Николова, преподавател в катедра „Медии и обществени комуникации“ също поздрави присъстващите и отбеляза: „Когато дойдох в университета преди 12 години, ще си призная, бях леко резервирана, тъй като идвах от място, където специалността „Медии и журналистика“ беше по-разпознаваема. Искам да ви кажа, че тези мои притеснения бяха разсеяни буквално за часове и видях, че тук в УНСС нашето направление има уникално конкурентно предимство, което ние успяхме да изградим и развием през следващите години. Много съм щастлива, че новото в катедрата винаги се приема с отворени обятия, идеите винаги са подкрепяни и винаги са реализирани по възможно най-добрия начин. Надявам се това да продължи“.
Доц. д-р Мария Николова (в средата) |
Своя успешен опит като професионалисти в областта на медиите, журналистиката и връзките с обществеността споделиха възпитаници от първия випуск на специалност „Медии и журналистика“.
На събитието присъстваха студенти, докторанти, преподаватели от катедра „Медии и обществени комуникации“ и представители на академичната общност на УНСС.