С юбилейна конференция продължават тържествата, посветени на 30-годишнината от създаването на Юридическия факултет на УНСС
Научна конференция на тема „30 години ЮФ на УНСС - приемник на вековна традиция в развитието на правната наука и практика” се проведе в университета. Форумът, организиран под патронажа на ректора проф. д-р Димитър Димитров, e част от събитията, посветени на годишнината от създаването на Юридическия факултет в УНСС. Специален гост беше министърът на правосъдието Иван Демерджиев.
„За академичните стандарти 30 години е младенческа възраст, но имаме самочувствието, че сме наследници и приемници на вековна традиция в преподаването на правни дисциплини и правните научни изследвания“, така деканът на Юридическия факултет доц. д-р Захари Торманов откри конференцията и даде думата за приветствие на министъра на правосъдието Иван Демерджиев.
Министър Демерджиев поздрави факултета по случай 30-годишнината и припомни факта, че Юридическият факултет е връстник на Конституцията, почти връстник на демокрацията и се развива в едни от най-трудните за страната години. „В това има нещо символично, защото именно върховенството на правото и справедливостта могат да преведат през изпитанията на прехода, обществото и държавата. Основен пазител на конституцията и на справедливостта са качествените и добре подготвени юристи, които са готови да устояват правото. Считам, че вашите възпитаници са се доказали като такива и пожелавам и занапред да е така“, заяви министърът.
Министър Демерджиев пожела и занапред Юридическият факултет на УНСС да е стожер в преподаването на правни знания |
„За мен е чест и удоволствие да ви приветствам с юбилея и да кажа, че Юридическият факултет на УНСС е един от жалоните за развитие на правото и правната наука на страната ни“, така ректорът проф. д-р Димитър Димитров поздрави присъстващите. Той припомни, че първият ректор проф. Стефан Бобчев е бил юрист и винаги правото е присъствало в университета като научна дисциплина. Проф. Димитров обърна внимание и на факта, че банкерът Атанас Буров, който също е бил преподавател в университета, е подчертавал нееднократно голямото значение на правните знания.
Ректорът посочи и засиления интерес от кандидат-студентите към специалността право. „Този факт не е случаен. Това което нашите преподаватели в областта на правото постигат е забележително и реализацията на студентите е успешна“.
Поздрави към събитието отправи и зам.-ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Анета Антонова. Тя посочи, че за 30 години, Юридическият факултет на УНСС е доказал своето място в българското висше образование, не само с ерудираните си преподаватели, но и със студентите си.
Доц. Антонова изтъкна, че юридическите факултети на двата университета са естествено свързани, защото имат единна мисия |
Зам.-ректорът на Софийския университет доц. Антонова допълни: „Вярвам, че двата юридически факултета ще издигнем още по-високо научните постижения в областта на правото, ще съхраняваме и развиваме познанието и ще го предаваме на нашите студенти. Така ще дадем своя принос за изграждане на обновена, модерна европейска България, такава каквато всички заслужаваме“.
От името на ръководството и юридическия факултет на Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“ поздравление поднесе и зам.-ректорът проф. д-р Янка Тянкова. Тя поздрави за достойното и авторитетно място, което заема Юридическия факултет на УНСС в академичната история на България. Цитирайки проф. Стефан Бобчев: „Силни са, могъщи са онези народи, които разполагат с повече знание“, допълни, че следвайки неговите думи в юридическия факултет са подготвени хиляди студенти, които чрез придобитите знания и умения постигат своята професионална реализация в различни сфери на правото и обществения живот на страната.
Проф. Янка Тянкова: „30 години са повод за равносметка, гордост и удовлетворение от постигнатите успехи“ |
Приветствие отправи и председателят на Алумни клуба на завършилите Юридическия факултет Ивайло Енчев. От името на общността на възпитаниците и Управителния съвет, той изрази признателността и уважението към неуморния и всеотдаен труд на преподавателите за просперитета и издигането на юридическата професия. „Горди сме от успехите на Юридическия факултет. За усилията да обучавате и възпитавате бъдещи юристи и да развивате професията."
Поздравителни адреси за юбилея изпратиха президентът на Република България Румен Радев, министър-председателят Стефан Янев, омбудсманът на Република България Диана Ковачева, председателят на Върховния административен съд г-н Георги Чолаков, председателят на Арбитражния съд при БТПП г-н Благовест Пунев, директорът на Националния институт на правосъдието г-жа Миглена Тачева, председателят на Съюза на съдиите в България г-жа Татяна Жилова. Своите поздравления изказа и Александър Ангелов, председател на Софийския районен съд. Поздрави изпрати и деканът на Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ доц. д-р Даниела Дончева, деканът на Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ доц. д-р Николай Марин, директорът на Института за държавата и правото при БАН проф. д-р Ирена Илиева.
За поздравления онлайн се включиха доц. д-р Мария Бакалова, декан на факултет „Международна икономика и политика", доц. д-р Венелин Бошнаков, декан на факултет „Приложна информатика и статистика", доц. д-р Силвия Терезова, декан на факултет „Икономика на инфраструктурата". Поздравителен адрес изпрати деканът на Бизнес факултета доц. д-р Димитър Благоев.
Пленарен доклад за историята на Юридическия факултет изнесе деканът доц. д-р Захари Торманов. Той пожела на колегите си „да бъдем добри професионалисти и преподаватели, да привнасяме към развитието на правната наука. Да подготвяме студенти, които в бъдеще да продължат дейността ни и в преподаването, и в целия широк спектър, който се покрива от правното образование“.
Конференцията продължи паралелно в четири тематични направления с акценти – история и теория на правото, социалните и стопанските науки, традиции и модерност в развитието на частното право, ролята на международното право и правото на ЕС в глобализиращия се свят, актуални проблеми на теорията и практиката в публичното и в наказателното право.