Факултет "Икономика на инфраструктурата"

За управление на кризи в социалните медии и за българската стопанска история говорихме на четвъртия ден от Университетската седмица на книгата

петък, 12 април 2024 7:39

Разглеждате снимки от За управление на кризи в социалните медии и за българската стопанска история говорихме на четвъртия ден от Университетската седмица на книгата

Вижте пълен текст на За управление на кризи в социалните медии и за българската стопанска история говорихме на четвъртия ден от Университетската седмица на книгата

При представянето на монографията на гл. ас. д-р Мария Николова &bdquo;Управление на кризи в социалните медии&ldquo;&nbsp;<i>(в средата на снимката</i>) модератори бяха доц. д-р Стела Ангова, ръководител на катедра &bdquo;Медии и обществени комуникации&ldquo; и ас. д-р Георги Минев, преподавател в същата катедра и водещ на икономическото предаване Money.bg.

При представянето на монографията на гл. ас. д-р Мария Николова „Управление на кризи в социалните медии“ (в средата на снимката) модератори бяха доц. д-р Стела Ангова, ръководител на катедра „Медии и обществени комуникации“ и ас. д-р Георги Минев, преподавател в същата катедра и водещ на икономическото предаване Money.bg.

На въпроса кои са най-често срещаните грешки, с които се сблъсква специалистът при кризисни ситуации, авторът д-р Мария Николова сподели, че това са многото проблеми от организационно естество: &bdquo;Един от тях е, че е притиснат от времето и че предварително не си осмислят плановете за реакции при кризисни ситуации. Друга грешка е в липсата на емпатия, защото може да има засегнати хора или жертви. Не на последно място е неумение да построиш съобщенията към външния свят - правилно, грамотно и изчерпателно&rdquo;. Тя посочи, че в монографията си дава основни препоръки и практики в тази посока, като очерта голямата роля на етиката и истината без манипулации.

На въпроса кои са най-често срещаните грешки, с които се сблъсква специалистът при кризисни ситуации, авторът д-р Мария Николова сподели, че това са многото проблеми от организационно естество: „Един от тях е, че е притиснат от времето и че предварително не си осмислят плановете за реакции при кризисни ситуации. Друга грешка е в липсата на емпатия, защото може да има засегнати хора или жертви. Не на последно място е неумение да построиш съобщенията към външния свят - правилно, грамотно и изчерпателно”. Тя посочи, че в монографията си дава основни препоръки и практики в тази посока, като очерта голямата роля на етиката и истината без манипулации.

Д-р Георги Минев посочи, че &bdquo;кризата е любима на всички медии. Последно време виждаме повече политически, отколкото икономически кризи.&rdquo; Той намеси понятия като изкуствени кризи, реч на омразата и др.

Д-р Георги Минев посочи, че „кризата е любима на всички медии. Последно време виждаме повече политически, отколкото икономически кризи.” Той намеси понятия като изкуствени кризи, реч на омразата и др.

Модераторът на срещата, доц. д-р Ивайло Беев, ръководител катедра &bdquo;Икономикс&ldquo;, подчерта значимостта на труда на проф. Пенчев.

Модераторът на срещата, доц. д-р Ивайло Беев, ръководител катедра „Икономикс“, подчерта значимостта на труда на проф. Пенчев.

В предишно представяне на книгата проф. Пенчев казва: &bdquo;Стопанската история не е разказ за първата железница, завод, самолет или компютър&hellip; В нея няма героични битки, драматична любов и омраза, бързи промени и трагични лични съдби. Тя не е удобна дреха, не е сигурен подслон или източник на вдъхновение за необременените със здрав разум. Същевременно тя не е и филм на ужасите или новинарско заглавие, което едновременно стряска, унижава и обижда. Ако се сведе до чистия си академичен вид, стопанската история се състои от уморително събиране на адекватни данни, обработка, търсене на причинно-следствени връзки и достигане до несигурни отговори на уж прости въпроси.&ldquo;

В предишно представяне на книгата проф. Пенчев казва: „Стопанската история не е разказ за първата железница, завод, самолет или компютър… В нея няма героични битки, драматична любов и омраза, бързи промени и трагични лични съдби. Тя не е удобна дреха, не е сигурен подслон или източник на вдъхновение за необременените със здрав разум. Същевременно тя не е и филм на ужасите или новинарско заглавие, което едновременно стряска, унижава и обижда. Ако се сведе до чистия си академичен вид, стопанската история се състои от уморително събиране на адекватни данни, обработка, търсене на причинно-следствени връзки и достигане до несигурни отговори на уж прости въпроси.“

Г-н Мартин Христов, управител на издателство &bdquo;Ерго&ldquo;, представи другите книги на проф. Пенчев и неговият начин на писане, като сподели, че за него между тях има взаимни препратки, включително и с най-новата книга на автора. Той очаква повече хора - специалисти и неспециалисти, да я прочетат и тя да получи своя самостоятелен живот.

Г-н Мартин Христов, управител на издателство „Ерго“, представи другите книги на проф. Пенчев и неговият начин на писане, като сподели, че за него между тях има взаимни препратки, включително и с най-новата книга на автора. Той очаква повече хора - специалисти и неспециалисти, да я прочетат и тя да получи своя самостоятелен живот.

Отношение към темата, въпроси и адмирации към автора изказаха много от присъстващите. Стана дума за заглавието и периодизацията, за това какво е довело до бурния прогрес на &bdquo;Кремиковци&ldquo; и ролята на банките. Книгата беше оценена като ценен труд, отправиха се пожелания за вдъхновение за бъдещи книги. В дискусията се включиха проф. д-р Христина Николова, ръководител на катедра &bdquo;Икономика на транспорта и енергетиката&ldquo;, доц. д-р Константин Танев, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на Юридическия факултет, проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра &bdquo;Счетоводство и анализ&ldquo;, доц. д-р Камелия Асенова, директор на Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели, доц. д-р Росен Кирилов, ръководител на катедра &bdquo;Информатика&ldquo;, проф. д-р Венелин Бошнаков, декан на факултет &bdquo;Приложна информатика и статистика&ldquo;,&nbsp; доц. д-р Захари Торманов, преподавател в катедра &bdquo;Частноправни науки&ldquo;, доц. д-р Константин Коларов, ръководител на катедра &bdquo;Предприемачество", доц. д-р Блага Благоева, преподавател в катедра &bdquo;Политология&ldquo; и др.

Отношение към темата, въпроси и адмирации към автора изказаха много от присъстващите. Стана дума за заглавието и периодизацията, за това какво е довело до бурния прогрес на „Кремиковци“ и ролята на банките. Книгата беше оценена като ценен труд, отправиха се пожелания за вдъхновение за бъдещи книги. В дискусията се включиха проф. д-р Христина Николова, ръководител на катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“, доц. д-р Константин Танев, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество на Юридическия факултет, проф. д-р Даниела Фесчиян, ръководител на катедра „Счетоводство и анализ“, доц. д-р Камелия Асенова, директор на Университетски център за мобилност на студенти и преподаватели, доц. д-р Росен Кирилов, ръководител на катедра „Информатика“, проф. д-р Венелин Бошнаков, декан на факултет „Приложна информатика и статистика“,  доц. д-р Захари Торманов, преподавател в катедра „Частноправни науки“, доц. д-р Константин Коларов, ръководител на катедра „Предприемачество", доц. д-р Блага Благоева, преподавател в катедра „Политология“ и др.

Галерия снимки от За управление на кризи в социалните медии и за българската стопанска история гов ...